Відкриття, які були зроблені майже випадково та змінили історію людства

28.09.2023 в 13:30

Є легенда, що періодична система елементів з'явилася Менделєєву уві сні. Але сам великий учений ніколи не розповідав про те, що думка про впорядкування елементів прийшла йому посеред ночі, більше того, він говорив, що працював над таблицею довгі роки. Однак деякі великі відкриття, завдяки яким світ змінився назавжди, сталися волею його величності випадку.

Ми зібрали для вас список «випадкових» винаходів, без яких наша реальність була б зовсім іншою.

1. Залізобетон

На Всесвітній Паризькій виставці 1867 французький садівник Жозеф Моньє представив свою розробку - бетонну діжку для рослин, укріплену залізними прутами. Моньє працював в оранжереї палацу Тюїльрі, де доглядав апельсинові дерева: влітку рослини, що стояли в цементних діжках, виносили на вулицю, а взимку прибирали в теплицю, і через перепад температур горщики тріскалися і ламалися.

Щоб зміцнити їх, Моньє став проводити експерименти із залізними прутами, які він встановлював у форму для виливки горщиків. Можливо, садівник чув про подібні досліди із залізом та цементом, проте саме він здогадався зміцнювати вироби не просто лозинами, а сіткою з них.

Під час своїх пошуків Моньє зауважив, що найміцнішими виходять діжки, де прути встановлені і по горизонталі, і по вертикалі . До речі, честь винаходу залізобетонних шпал також належить Жозефу Моньє.

2. Нобелівська премія

У 1888 році в одній з французьких газет з'явився некролог під назвою «Торговець смертю мертвий», в якому йшлося про  смерть Альфреда Нобеля . Однак сумна звістка була опублікована помилково, тому що в одній з лікарень Канн помер не сам Альфред, а його рідний брат Людвіг.

Прочитавши некролог, винахідник динаміту задумався про те, яким він залишиться в пам'яті нащадків, і, не бажаючи назавжди запам'ятатися виключно як «торговець смертю» , він змінив свою останню волю, заповівши все своє майно спеціальному фонду, який заохочуватиме науку в усьому світі.

3. Скло, що не б'ється

У 1903 році французький художник, письменник, композитор та вчений Едуард Бенедиктус під час проведення хімічного досвіду випадково впустив на підлогу колбу. На подив Бенедиктуса, тонке скло тріснуло, але не розбилося: як виявилося, у колбі містилися залишки розчину нітроцелюлози, які, висохнувши, обволокли посудину.

У ті роки в автомобілях стояло звичайне скло, чиї осколки серйозно поранили водіїв і пасажирів при аваріях. Прочитавши в газеті про ще одну автопригоду, Бенедиктус став проводити експерименти і в результаті вигадав скло, що складається з двох аркушів, між якими був прокладений шар целюлози . При нагріванні целюлоза плавилася та намертво скріплювала скляні листи.

«Сендвіч», що вийшов, вчений запатентував під назвою «триплекс», а в 1919 році Генрі Форд першим почав встановлювати його на свої автомобілі.

 

4. Радіоактивність

У 1896 році французький учений Антуан Беккерель проводив досліди з нещодавно відкритими (теж загалом випадково) рентгенівськими променями , намагаючись зрозуміти, чи є зв'язок між ними і світінням солей урану.

Для досвіду Беккерель використовував мінерал із солями урану: якийсь час тримав його під сонячним промінням, потім клав разом із металевим предметом поверх фотопластини, на якій через деякий час з'являлося «фотографічне» зображення. Щоправда, його чіткість була гіршою, ніж у рентгенівських знімків, тому вчений вирішив, що справа в нестачі сонця, і вирішив дочекатися сонячного дня.

Але природа не вподобала Беккерелю, і тоді він вирішив прибрати на якийсь час мінерал і фотопластини, загорнувши їх разом з мальтійським хрестом у темний непрозорий матеріал. Через кілька днів вчений навіщось виявив фотопластину і побачив на ній зображення хреста, після чого припустив, що свічення ніяк не пов'язане із сонячним промінням.

Подальше вивчення таємничих «променів» дало світові таке поняття, як радіоактивність, за відкриття якої Беккерель в 1903 спільно з П'єром і Марією Кюрі отримав Нобелівську премію.

5. Наркоз

У 1844 році стоматолог Хорас Уеллс під час лекції хіміка Колтона, що демонструє дію оксиду азоту, зауважив, що один зі студентів, який перебував під дією газу, що веселить, розбив ногу і не помітив болю. Уеллс провів експеримент на собі і, вдихнувши закис азоту, попросив колегу вирвати йому зуб. Операція пройшла безболісно, ​​і лікар став давати своїм пацієнтам дозу звеселяючого газу.

Якось Уеллс вирішив публічно продемонструвати дію газу, але експеримент провалився: можливо, через малу дозу закису азоту. Під час операції пацієнт закричав і колеги, що зібралися в залі, висміяли Уеллса. Подальші спроби впровадити цей метод знеболювання закінчувалися провалом, до того ж у цей час для анестезії стали застосовувати хлороформ та ефір, і про закис азоту на якийсь час забули.

Не витримавши випробувань, Хорас Уеллс прийняв дозу звеселяючого газу і перерізав стегнову артерію. Майже через 20 років доктор Колтон, з лекції якого і почалася історія анестезії, став успішно впроваджувати уеллсовський метод знеболювання, що поширився надалі по всій Америці, а потім і Європі.

Бонус: Ботокс

У 1987 році доктор Джин Каррутерс , яка працювала офтальмологом у приватній клініці у Ванкувері, зробила однією з пацієнток ін'єкцію розчину, в якому, крім іншого, містився ботулотоксин. Препарат був введений, щоб допомогти жінці впоратися з блефароспазмом - симптомом, при якому мимоволі стуляються повіки.

Через деякий час пацієнтка повернулася до лікаря Каррутерс і попросила зробити ще одну ін'єкцію. Коли лікар сказала, що в цьому немає необхідності, оскільки блефароспазм зник, жінка зізналася, що після уколу її погляд став більш відкритим та молодим.

Доктор Каррутерс запропонувала своєму чоловікові, Алістеру Каррутерсу, який працював дерматологом у тій же клініці, спробувати ботулотоксин як «ліки» від зморшок. Сама Джин разом із адміністратором лікарні Кейті Суонн стала першою пацієнткою, яка отримала ін'єкцію ботоксу не з медичною метою, а щоб розгладити зморшки.

Добавить комментарий
Комментарии доступны в наших Telegram и instagram.
Новости
Архив
Новости Отовсюду
Архив