«Снаряди, уламки, навіть «Калібр» - фермер з Миколаївщини розповів, як з піротехніками очищав поле від ворожих боєприпасів

«Снаряди, уламки, навіть «Калібр» - фермер з Миколаївщини розповів, як з піротехніками очищав поле від ворожих боєприпасів«Снаряди, уламки, навіть «Калібр» - фермер з Миколаївщини розповів, як з піротехніками очищав поле від ворожих боєприпасів«Снаряди, уламки, навіть «Калібр» - фермер з Миколаївщини розповів, як з піротехніками очищав поле від ворожих боєприпасів«Снаряди, уламки, навіть «Калібр» - фермер з Миколаївщини розповів, як з піротехніками очищав поле від ворожих боєприпасів«Снаряди, уламки, навіть «Калібр» - фермер з Миколаївщини розповів, як з піротехніками очищав поле від ворожих боєприпасів«Снаряди, уламки, навіть «Калібр» - фермер з Миколаївщини розповів, як з піротехніками очищав поле від ворожих боєприпасів«Снаряди, уламки, навіть «Калібр» - фермер з Миколаївщини розповів, як з піротехніками очищав поле від ворожих боєприпасів

Володимир Прядун – фермер з села Благодатне, що знаходиться в Первомайській громаді Миколаївської області. Рідне село аграрія окупанти знищили майже вщент, 95% будинків зазнали або повного руйнування, або дуже значних ушкоджень. Поля довкола всипані мінами, снарядами та нерозірваними боєприпасами. Із фермерів до села фактично ніхто не повертається. Однак Володимир вирішив, що в цьому році буде сіятись.

«Спочатку заходив на свої поля сам, разом із сином. Знаходили там все: снаряди різні, уламки ракет. Місця такі ми позначали, про все повідомляли рятувальникам, вони приїжджали забирали. Навіть «Калібр» один лежав серед поля, здорова яма була. Вони приїхали спецтехнікою і забрали його», - розповідає фермер.

Частково очищувати свої паї від ворожого залізячча Володимир почав ще навесні минулого року. А вже пізніше до справи долучилась Держслужба з надзвичайних ситуацій. Проводили як планові розмінування, так і роботу за викликами фермера і місцевих мешканців. 2023-го аграрію вдалось посіяти 100 гектарів зернових. Врожай був скромний, розповідає фермер, бо земля була виснажена бур’янами. В тому році з гектара чоловік збирав близько 20 центнерів, у той час як до повномасштабного вторгнення на обробленій землі врожай був у тричі більший.

«В цьому році теж ходимо нерозмінованими полями по такому високому бур’яну, але б’ємося з тим усім, відновлюємося, - каже аграрій. – Зараз почали сіятись, в цілому плануємо засадити 300-350 гектарів землі, бо люди просять: візьми мій пай, а в мене немає можливості.»

Володимир ділиться: витрат дуже багато, все доводиться починати з нуля. В 2022-му році окупанти спалили його поля з врожаєм, згоріло близько 300 гектарів пшениці. Палало добриво та пальне, якими запасався на сезон, не залишилось і вцілілої сільгосптехніки. Щоб не влізати в кредити чоловік продав квартиру в Миколаєві. Окрім зернових садить і овочі.

«Саджаю картоплю, морку, цибулю, тільки зараз посіяв 9 гектарів цибулі, 4 гектари буряка і ще 9 гектарів планую посадити пізнього буряка. Овочі потребують поливу, вода є в місцевому каналі, але ж вона дуже солона, тому всі сподівання на погоду. В цьому році вже заключаємо договори на воду, обіцяють трошки менше солі . Дякувати Богу дощі пішли», - ділиться Володимир.

«Повноцінне відновлення роботи фермерських господарств, це не лише податки у місцевий бюджет, але й складова національної продовольчої безпеки. Тож всебічна підтримка аграріїв регіону надважливе завдання влади. А першочерговим кроком цієї програми і є допомога у розмінуванні миколаївських земель»- зазначає народний депутат України від Миколаївщини Ігор Копитін.

Щоденно над очищенням територій Миколаївщини від ВНП працюють до 130 піротехнічних розрахунків Держслужби з надзвичайних ситуацій. Понад 700 тисяч гектарів земель Миколаївщини залишаються замінованими, з них 280 тисяч – це фермерські поля і агропідприємства. 120 тисяч гектарів землі вдалось розмінувати в минулому році, ще 20 тисяч Га очистили з початку 2024-го року.

«На минулий рік був план 85 тисяч гектарів, ми його перевиконали. Ми йшли від більш легких ділянок до більш складних для того, щоб охопити якомога більше площу земель, для того щоб фермери могли приступити до посівної», - розповів голова Миколаївської ОВА Віталій Кім.

Також засмічені вибухонебезпечними предметами землі Миколаївщини засмічені очищують і представники організацій з гуманітарного розмінування. Нині фахівці провели нетехнічне обстеження земель у 142 населених пунктах області, серед них 92 містять вибухонебезпечні предмети. На п’ятнадцяти ділянкам демінери вже почали роботи з розмінування.

Протягом 2023-го року на наявність вибухонебезпечних предметів обстежував землі області і аеропошук аварійно-рятувальної служби Червоного Хреста. За допомогою дронів фахівці виявляли боєприпаси, позначали небезпечні місця на спеціальній карті, яку для подальшої роботи передавали піротехнікам ДСНС.

«Багато територій області ворог засмітив вибухонебезпечними предметами. Нині держава залучає Міжнародні організації, які мають досвід з розмінування територій, на українських землях працюють спеціально навчені волонтери, фахівці-піротехніки. Вони використовують сучасні методики та надсучасну техніку, найкращий світовий досвід. Це вже відчули представники аграрного сектору, наші фермери два роки терпляче чекали на можливість вийти в поля і отримали її. Зрештою, саме такі прості, здавалося б речі і наближає нас до мирного життя.» - підвів підсумки народний депутат України Ігор Копитін

Добавить комментарий
Комментарии доступны в наших Telegram и instagram.
Новости
Архив
Новости Отовсюду
Архив