Премію Тьюринга присудили за випадковість у алгоритмах

17.04.2024 в 16:00

Вища нагорода в галузі інформатики за 2023 рік дісталася ізраїльському математику Аві Відгерзону за «основний внесок у теорію обчислень, у тому числі за зміну нашого розуміння ролі випадковості в обчисленнях, і за десятки років передової інтелектуальної праці в галузі теоретичної інформатики» Асоціація обчислювальної техніки, яка започаткувала цю премію.

Премію Тьюринга присудили за випадковість у алгоритмах

Премію Алана Тьюринга, якій супроводжує грошовий приз у розмірі $1 млн, було присуджено Аві Відгерзону, професору математики в Інституті передових досліджень Принстона (США), через три роки після присудження Абелівської премії за внесок в інформатику, повідомляє Life Science. Теоретичні праці Відгерзона стали ключовими для появи різних інновацій у галузі обчислювальної техніки, від хмарних мереж до методів криптографії, що передували появі криптовалют.

“Відгерзон підноситься інтелектуальною громадою в теорії інформатики, цікавій дисципліні, яка приваблює найталановитіших молодих дослідників до роботи над найскладнішими проблемами, – сказав Янніс Іоаннідіс, президент ACM. – Цього року премія Тюрінга вшановує роботу Відгерзона над випадковістю, а також непрямий, але суттєвий внесок, який він зробив у ціле поле теоретичної інформатики”.

Комп’ютерні алгоритми детерміновані за своєю природою, що дає можливість робити прогнози, але й обмежує в здатності працювати із заплутаною випадковістю реального світу. Багато проблем, які вважаються складними з обчислювальної точки зору, є такими саме тому, що детерміновані алгоритми з ними не справляються.

Однак Відгерзон та його колега Річард Карп знайшли спосіб, як спростити ці проблеми — додаванням до алгоритмів випадковості.

Відгерзон зробив важливе спостереження, яке пізніше підтвердив: імовірнісні алгоритми завжди можна позбавити випадковості, щоб перетворити їх на детерміновані. Це відкриття підкреслює зв’язок між обчислювальною складністю та випадковістю, що призвела до переосмислення теорії інформатики.

«З ранніх днів інформатики дослідники розуміли, що включення випадковості дозволить створювати більш швидкі алгоритми для широкого спектра додатків, — сказав під час виступу Джефф Дін, провідний науковий співробітник Google Research та Google DeepMind. — Спроби кращого розуміння випадковості продовжують приносити значні переваги нашої області, і Відгерзон відкрив для нас нові горизонти».
Добавить комментарий
Комментарии доступны в наших Telegram и instagram.
Новости
Архив
Новости Отовсюду
Архив