Відкриття зробили під час трьох експедицій між 2022 і 2023 роками в державному парку Жалапао, розташованому в регіоні Токантинс. Дослідники з Національного інституту історичної та мистецької спадщини Бразилії (IPHAN) виявили 16 доколоніальних археологічних пам'яток, розташованих на скелястих кручах неподалік одна від одної.

 

 

Ця близькість вказує на можливий зв'язок між об'єктами і прояснює схеми розселення стародавніх спільнот, які населяли цей регіон,
– сказав Ромуло Македо, археолог, який очолював роботу.

Багато з новознайдених різьблених зображень — це вигравірувані символи, створені в результаті тертя каменів. На деяких ділянках команда також виявила кілька червоних малюнків. "Цілком імовірно, що малюнки старіші за гравюри, і що вони були зроблені іншою культурною групою", – додає Македо.

 

Знахідка наскального мистецтва є "рідкісною і важливою", оскільки до цього часу археологи знаходили лише кам'яні артефакти доколоніальних корінних народів Жалапао. Більш ранні керамічні артефакти і кам'яні інструменти, знайдені на археологічних розкопках в цих місцях, могли бути важливими предметами для створення мистецтва. Гравюри, ймовірно, були зроблені за допомогою загострених каменів і шматків дерева, тоді як фарбувальні пігменти вироблялися шляхом подрібнення залізних мінералів, дуже поширених в цьому регіоні. Порошок потім змішувався з тваринним або рослинним жиром і наносився на камінь за допомогою пальців або паличок.

Знахідки в Жалапао ще не повністю вивчені. Однак вони мають технічну і тематичну схожість з іншими археологічними пам'ятками в різних регіонах Бразилії, що дозволяє припустити, що наскальний живопис датується періодом приблизно 2 000 років тому.

Подальший аналіз наскельних малюнків і археологічних розкопок на цих місцях надасть нову інформацію про спосіб життя і духовність цих груп корінних народів. Знахідки також можуть пролити світло на "репертуар символів доколоніального населення".