Токсичний укол для Землі. Впорскування сірки в атмосферу загрожує планеті катастрофою

17.04.2024 в 12:00
атмосфера, атмосфера землі
Фото: NASA | Введення аерозолів в атмосферу Землі може бути небезпечним

Дослідники дійшли висновку, що впорскування частинок сульфату в земну атмосферу може обернутися катастрофою, порівнянною з наслідками глобального потепління. 

Кліматична криза нависла над людством і планетою загалом: 2023 рік офіційно визнали найспекотнішим за всю історію людства, а 2024 рік ризикує встановити нові теплові рекорди. Вчені попереджають, що нинішнього року на нас чекають масштабніші хвилі тепла, посухи та лісові пожежі. Як один зі способів подолання кліматичної кризи вчені розглядають геоінженерію, але вона пов'язана з власними небезпечними ризиками, пише Science Alert.

Останнім часом учені знаходять дедалі більше доказів того, що впорскування частинок сульфату в земну атмосферу пов'язане з масштабними ризиками. Раніше вчені заявили, що введення сірки в атмосферу планети може імітувати охолоджувальний ефект вивержень вулканів, відбиваючи сонячне світло. Однак результати нової роботи вчених свідчать про те, що план занадто ризикований.

 

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

За словами вченої-атмосферикині Елії Вундерліна, якщо частинки сульфату не опиняться в правильному положенні, вони матимуть зворотний ефект: Землі загрожує подальше потепління, а можливо, й гірші кліматичні аномалії. Ба більше, команда виявила, що деякі наслідки цього впорскування можуть бути настільки великими, що фактично будуть порівнянні з наслідками самого глобального потепління в деяких регіонах.

Під час дослідження команда використовувала аерозольно-хімічні кліматичні моделі та принципи мікрофізики для моделювання поведінки сульфатних аерозолів, якщо їх буде введено в стратосферу вище за екваторіальні широти. Зазначимо, що раніше вчені визначили екватор як цільове місце введення аерозолів.

Результати дослідження показують, що зі збільшенням кількості впорскування ефективність охолодження планети знижуватиметься. Простими словами, щойно рівні частинок сірки в земній атмосфері досягнуть нової рівноваги через 2-3 роки після введення, глобальна температура Землі може знизитися на 1°C.

атмосфера землі

Водночас у нижній тропічній стратосфері також відбудеться сильне нагрівання завдяки сульфатам, які поглинають довгохвильове тепло, що виходить від поверхні планети. Якщо викиди парникових газів і далі зростатимуть, а поки що немає жодних доказів того, що людство сповільнить їхні темпи, погодні системи в північній півкулі стануть більш екстремальними в зимовий період. Це пов'язано з тим, що взаємодія двох шарів атмосфери, стратосфери й тропосфери взаємодіятимуть інакше.

За словами Вундерліна, вони з командою виявили, що невдала ін'єкція сірки в атмосферу Землі фактично може змінити зональні вітри, озоновий шар і перенесення водяної пари з тропосфери. У результаті все це може викликати аномалії, ще більш серйозні, ніж безперервний викид парникових газів.

Вчені також побоюються, що збільшення концентрації аерозолів у земній стратосфері призведе до того, що рух атмосферних хімікатів, зокрема й аерозолів, буде дворічним, а не річним циклом. Моделі показали, що збільшення товщини аерозольного шару стратосфери призводить до зменшення стратосферних вітрів, подовжуючи тривалість природного циклу. Усе це, за словами команди, вплине на погодні умови по всій планеті, зокрема ризик повеней у Європі значно зросте.

Автори дослідження не відкидають ідею геоінженерії загалом, однак вважають, що нам слід розглянути та вивчити інші потенційні аерозолі. Вундерлін вважає, що одним із претендентів може стати алмаз, оскільки він не поглинає тепло поверхні планети, або кальцит, який не заважає озоновим шарам. Утім, учені визнають, що використання інших аерозолів також може бути пов'язане з ризиками.
Добавить комментарий
Комментарии доступны в наших Telegram и instagram.
Новости
Архив
Новости Отовсюду
Архив